Календар Мая: 2012

Мая: Стародавня цивілізація Мая жили на території де зараз південна Мексика та Північно Центральна Америка. Культура Мая досягла своєї вершини від 200 – 900 р.н.е.
Документи: Дрезденський Кодекс, Мадрідський Кодекс, Парижський Кодекс і Кодекс Грольєра. Попол Вух і Чілам Балам – це роботи по розшифрованим ієрогліфи Мая, створені в 1500 і 1600 роках.
Публікації: Публікації стосовно Календаря Мая і дати 2012 року – це переважно публікації Нью Ейдж. Деякі з найбільш популярних робіт - це робота Грегга Брадена у співавторстві Таємниця 2012: Передбачення, Пророцтва і Можливості; Патрік Джеріл, Як Вижити 2012; Джон Майджор Дженкінс, Космогенезис Мая 2012; Даніел Пінчбек, 2012: Повернення Куетзалкоатл.
Теорія: Стародавні Мая мали астрономічні знання і створювали детально розроблені календарі на основі цих спостережень. Стверджують, що їхній календар закінчується 21 грудня 2012 р.

ІСТОРІЯ

Історію народу Мая можна поділити на три основні періоди: До-Класичний (до 200 р.н.е.), Класичний (200 – 900 р.н.е.) та Після-Класичний (900 – 1521 р. н.е.). Стосовно походження народу Мая, часу його появи та самої появи існує багато суперечок.
Ольмеки - це інший Мезоамериканський народ, за яким далі йшов Сапотекський. Історики вірять в те, що цивілізація Ольмеків існувала раніше ніж Мая більш ніж на тисячу років. Через великі відмінності між цивілізаціями, деякі висувають припущення про те, що Мая існували окремо від Ольмеків, а не були їх наступниками. Мабуть, можна сказати, що «Цивілізація Мая не існувала в вакуумі. Навколо земель Мая були інші народи, які розвивалися паралельно».
Популярна теорія стверджує, що Мая (і інші Мезоамериканські групи) - нащадки одного з заблукавших племен Ізраїлю. Однак, сучасне дослідження ДНК спростувало цю теорію, на додачу до усвідомлення того, що Мезоамериканський світогляд набагато відрізняється від світогляду Ізраїльтян. Найпопулярніша теорія сьогодні – це, що Мезоамериканська цивілізація пішла від часу, коли людина перейшла Беренговий Пролив і продовжила мандрувати в далекому минулому, хоча можливе прибуття морем також не варто виключати.
Яким би не було її походження, вважається, що цивілізація Мая досягла свого зеніту під час Класичного Періоду (200 р. – 900 р. до н.е.). «Мая займали територію східної Мезоамерики, яка сьогодні є Юкатанським півостровом в Мексиці, простягаючись до сучасної Гватемали, Гондурасу і Белізу. Міста Мая були великим населеними центрами. Тікал – місто Мая, де зараз знаходиться Гватемала, мало населення приблизно 50 000, там було більш ніж 3 000 будівель і воно займало територію більш ніж шість квадратних миль».
Пост-Класичний період Мая закінчується прибуттям іспанських конкістадорів під керівництвом Фернандо Кортеса (1485 – 1547). Після того як Імперія Ацтеків була зруйнована  в 1521 р, цивілізація Мая стала наступним фокусом уваги Іспанців. «Завоювання Мая було важчим, бо в Мая не було єдиного політичного центру, який можна було знищити. Кожне з міст-держав Мая відчайдушно протистояло Іспанцям і кожне з них треба було завоювати по черзі. В кінці не Кортес поневолив Мая. Член його військової частини повернувся з власною армією. Він вів війну з Мая протягом трьох окремих військових кампаній між 1527 і 1546 рр. Знадобилося більш ніж 150 років для того, щоб Ітца, остання твердиня Мая, пала в 1697 р.».
Через наказ знищити релігійні книги Мая, виданий Францисканським єпископом Дієго де Ланда, більшість літератури Мая знищена, крім Дрезденського, Мадридського, Парижського кодексів і кодексу Грольера. Два інші важливі документи для вивчення Мая, це Попол Вух і Чілам Балам – це Іспанські і Латинські розшифрування ієрогліфів Мая, зроблені в 1500 і 1600 роках. Ці джерела є «багатими джерелами для розуміння духовності Мая» і «стали наріжними каменями в розумінні вірувань Мая».
Хоча і сьогодні існують залишки народу Мая, могутньої цивілізації, якою Мая були в далекі дні Класичного Періоду, давно немає. Що з ними сталося? «Найбільш поширена теорія сьогодні – це що сталася якась природна катастрофа і після неї голод, знищення лісів і осушення земель. В той час, як ніхто не може бути впевнений у цьому, неминуче поєднання кількох причин має найбільше сенсу».
РЕЛІГІЯ МАЯ
Вірування Мая в Бога були дуже політеїстичними. «Є сотні окремих божеств Мая». Детально в розділі про створення світу в Попол Вух, верховним богом був Хунаб Ку. «Кунаб Ку…був настільки віддаленим, безликим і незрозумілим, що на практиці його мало брали до уваги. Його син Ітзамна був богом неба і ночі і дня». На додачу до цих богів були Бакаби, які «тримали небеса на плечах» плюс боги, що стосувалися щоденного життя.
Ключовим елементом в релігії Мая були церемонії. Тут проводилися ритуали очищення, палилися благовоння, робилися приношення їжі і кровні жертвоприношення богам. «Церемонія закінчувалась танцями, бенкетом і п’янкою».

КАЛЕНДАРІ МАЯ
Причина такої захопленості 2012 роком - це календарі Мая. Це можна прослідкувати в використанні математики Мая і їх надзвичайної зацікавленості небом. Вживати тільки термін календар Мая було б неправильно, так як Мая використовували багато календарів, але найбільше уваги приділяють трьом календарям.
Перший, Хааб, який також називають Неясним Роком, був сонячним календарем. Він складався з 18 місяців по 20 днів у кожному. Так як це додає відставання на п’ять днів в сонячному році, п’ять днів, що залишалися, були відомі як «вайеб або невдачливі дні і їх присвячували релігійним церемоніям, що стосувалися Нового Року».
Другий календар - це Тзолкін, що складався з 260 днів. Цифри 20 і 13 є важливими для цього календаря. Є 20 назв для кожного дня, але рахувалося лише 13 днів і відлік починався спочатку. Тому коли приходить 14 день, він рахувався як день 1, хоча використовувалась назва 14 дня. Подібно, коли наступав 21 день, його рахували як день 8, але назва, яка для нього використовувалась, була назвою першого дня. «Як такий період часу взагалі почав існувати залишається загадкою, але використання його зрозуміле. Кожен день має власні ознаки і асоціації, невблаганний марш двадцяти днів діяв як постійний механізм передбачення майбутнього, керуючи долею Мая і всіх людей Мексики.»
Поєднуючись, календарі  Хааб і Тзолкін  утворюють Календарне Коло. Співпадіння певного дня і номеру в календарі Хааб з певним днем і номером в календарі Тзолкін, відбувалось один раз на 52 роки.
Третій календар, якій є особливо цікавий для 2012 р., це календар Довгого Рахунку, який є «найбільшим з усіх циклів спостереження часу Мая». Кожен день має п’ять окремих частин. Використовуючи терміни Мая, вони вимовляються як: 1 кін (=1 день); 1 юінал (=20 кінів); 1 тун (=18 юіналів); 1 катун (=20 тунів) і 1 бактун (=2- катунів). День один в календарі Довгого Рахунку треба було б читати як 0.0.0.0.1. Отримавши 20 кінів (20 днів), це було б 0.0.0.1.0., що означало б 1 юінал. 23 кіни записувались би як 0.0.0.1.3. Якщо б ви хотіли записати 1 бактун (144,000 днів), це було б 1.0.0.0.0. Повний календар Довгого Рахунку – це один «Великий Цикл», який має 13 бактунів (5 125 37 днів), або 13.0.0.0.0.
Мая вірили в те, що світ складається з п’яти Великих Циклів. Коли закінчувався один Великий Цикл, починався наступний Великий Цикл. Останній день Великого Циклу читався б 12.19.19.17.19. Наступний день, який би був нульовим днем – 13.0.0.0.0. Наступний день, день один, був би 0.0.0.0.1. З цієї причини багато дослідників пояснюють, що він би просто повернувся і почався заново.
Через синхронізацію дат Мая з іспанською датою , дослідники змогли прив’язати дату в Григоріанському календарі до дати Мая. Рахуючи назад в часі до часу початку нинішнього Великого Циклу, також можна було б побачити, коли Великий Цикл закінчився б. В результаті дата початку нинішнього Великого Циклу була вирахувана як 11 серпня 3114 до н.е. Кінцева дата була б 21 грудня 2012 р. н.е. «Рік 2012 – це рік, коли п’ятий великий цикл має закінчитися. На цьому базується віра в те, що кінець днів наступить в 2012 р.»
Події, що відбуваються навколо 21 грудня 2012 р.
Що має відбутися 21.12.2012? Ми знаємо, що це - день зимового сонцестояння, що не є чимось незвичним. Яка подія, як говориться, має ставатись кожні 26 000 років: вирівняння сонця з центром Чумацького Шляху. Однак «справжня астрономія не підтримує ніякого спів падіння між Бактун-13 кінцевою датою і галактичним вирівнянням. Є прихильники, які як  визнають так і ігнорують цю розбіжність» Інше природне явище, яке, як кажуть, повинно статися, хоча «немає ознак, що Мая хоч щось знали про сонячні пожежі, сонячні плями або магнітні поля».
Типові захисники феномену 2012 - це пророцтва Нью Ейдж стосовно вступу в Нову Еру пробудження або переживання наступного «стрибку» в «еволюційну стадію». Згідно з їх вченнями, ми поступово рухаємось від однієї ери в іншу: Еру Водолія «Як і дослідники Мая, сучасні астрологи не можуть погодитись з тим, коли насправді має розпочатися Ера Водолія, або закінчиться Ера Риб. Вважається, що перехід не наступить за один день, а буде відбуватися впродовж зміни тисячоліття – що прямо вказує на 2012».
У що вірили Мая так це те щось, що відбудеться в кінці нинішнього «Великого Циклу», фактично не існує «Хоча Мая вірили в те, що послідовні творіння були циклічними, немає доказів того, що на їх думку могло статися в наш 13.0.0.0.0. Це саме справедливо стосовно того, що сталося останнього разу, коли одометр творіння перевернувся.» Інші погоджуються «Що самі Мая думали про Останні Часи? Немає доказів, що вони бачили календар і що вік світу закінчиться переходом у трансцендентне або катастрофою 21 грудня 2012 р.»
Один з кодексів Мая, що зберігся до наших днів, це Дрезденський Кодекс (так називається через нинішнє місце свого перебування – Дрезден, Німеччина), може найточніше дати припущення про вірування Мая в те, як закінчився б світ. Остання сторінка цього кодексу зображує опис потопу. Чи вірили Мая в те, що кінець світу станеться через потоп? В той час як ця сторінка «могла бути пророцтвом, зробленим Мая про величезний потоп», пише Хітчкок, вона також може стосуватися якоїсь минулої події. Наприклад, біблійного потопу або навіть сезонів дощів Мая.».» В той час, як це може бути єдиною можливою вказівкою на те, як вірили Мая закінчиться світ (якщо саме про це говориться на сторінці Дрезденського кодексу), цікаво відмітити, що «сучасні пророки кінця не ухватилися за міф потопу як спосіб знищення, хоча режисери і сценаристи точно це зробили».
Є один пам’ятник Мая, який, як вважається, стосується 2012 року, але навіть це не дає змогу робити висновки. «В усіх знайдених, розшифрованих і перекладених текстах Довгого Відліку тільки один згадує ключову дату 2012 р: Пам’ятник 6 в Тортугуеро, колишнє місцеперебування Мая в Мексиканському штаті Табаско. Текст пошкоджено, але залишки не натякають на кінець часів»
ХРИСТИЯНСЬКА ВІДПОВІДЬ
Як вказано, найбільш популярні прихильники кінця 2012 – це прихильники Нью Ейдж. Хітчкок пише «Я вірю, що 2012 рік як об’єкт такого чутливого сприйняття – це есхатологія руху Нью Ейдж. Це їх власний погляд на те, як розпочнеться нова ера людської свідомості». Тому, все, що можна сказати на адресу критики Руху Нью Ейдж, також застосовне й сюди.
Прихильники Нью Ейдж, які використовують 21.12.2012, роблять це непослідовно. Хоча один з календарів Мая може вказувати на цю дату, немає ніде вказівки на те, що Мая вірили в те, що в цю дату відбудеться велике пробудження або новий еволюційний стрибок. Мая були політеїстами, тобто вони б не прийняли таке поняття. Як вказано вище, це, мабуть, була єдина дата, коли календар перевстановлюється на 0.0.0.0.1. Якщо вони вірили в те, що це кінець світу, єдина письмова інформація, яка у нас є стосовно того, як вони вірили закінчиться світ – це було б через потоп. Звідси, прихильники Нью Ейдж дивлячись на 2012, позичили дату з релігії, яка не погоджується з цим, і надали їй зовсім інше значення. Тобто 12.12.2012 може мати значимість для Нью Ейдж, але Мая не треба звинувачувати в такій зацікавленості до цієї дати. До того ж, якщо Мая пророкували потоп в кінці нинішньої ери, ми знаємо, що це неправильно, бо Святе Письмо чітко стверджує, що теперішній світ не буде знищено потопом (Буття 9:12-17).
Крім того Писання чітко говорить, що Бог вибрав не розголошувати, коли закінчиться світ, особливо дату повернення Христа (Матв.24:36; Дії 1:7). Тому будь-які спроби приписувати дату цим подіям будуть марними, так як це вже було доведено попередніми спробами пророкувати певний день. Це включає навіть використання Біблії для визначення дат. Тому що Бог вибрав не відкривати цієї інформації людству, християнина покликано завжди бути «готовим» та «вірним» (Матв. 24:44-45) бо Христос може прийти в будь-яку хвилину.
І нарешті, навіть якщо Бог використовує і може використовувати невірних для Своїх цілей і слави (Числ. 23:11-12; Ісаї 45:1), відкрити час кінця світу невіруючим, а не власним Його дітям – це не в характері Бога. (посил. на Матв. 13:11, 1 Кор. 2:14).

Важлива нотатка

Той факт, що на цьому сайті міститься інформація про ту чи іншу групи означає лише те, що ми маємо саме богословську незгоду. Цим ми не висловлюємо свою думку про шкідливість групи із соціологічної або психологічної точки зору, окрім тих випадків, коли про це зазначено прямо.