Рунвіра

Пропонуємо вашій увазі ознайомитися більше із релігією Рунвіри.

ЗАСНОВНИК: Леонід (Лев) Силенко.

ДАТА ЗАСНУВАННЯ: 60 роки ХХ століття.

ОФІЦІЙНІ ПУБЛІКАЦІЇ: Мага Віра – твір Л. Силенка, інші публікації — Святе Вчення, Наука РУНВіри та Переоцінка Духовної Вартості.

ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА: Складається з багатьох громад в Україні та українській діаспорі. Центр громад в Україні знаходиться у Вінниці.

СПЕЦІФІЧНІ ТЕРМІНИ: Свягос – (Священна Година Самопізнання), рунвіст – послідовник РУНВіри.

ІНШІ НАЗВИ: Силенкіанці.

ІСТОРІЯ
Церква заснована в Америці на початку 60 років ХХ століття Леонідом (Левом) Силенком, який про себе казав: «Осіянний Святим Духом, я почув голос Предків Рідних. Предки в ім’я спасіння нащадків покликали мене звістити РУНВіру в єдиного Господа з ім’ям Дажбог» (Святе Вчення, с.33). Згодом він додав: «Я Пророк Дажбожий, натхненний Дажбогом, несу Душі Народу мого Душевне Щастя, РУНВіру проповідуючи» (Мага Віра, с.1088).

Народився Лев Силенко в селі Богоявленське (Ратьківка). Був вихований під впливом свого діда, який вважав, «що українці не були найгіршими людьми в світі, був і в них рідний бог, Дажбогом називали». Через те і пише Силенко: «У дитинстві моєю першою молитвою були слова: «Дажбоже, мені душа каже — Ти мій Бог» (Наука РУНВіри, с.173).

Вперше Силенко почав проповідувати віру в Дажбога у 1942 році у Києві. В той час він починав випробовувати себе в якості поета, намагаючись складати вірші. Після промови вірша про Дажбога, його приятель письменник Аркадій Любченко сказав: «Вірш, як вірш, слабий. Але думка у вас свіжа, самобутня». З того часу Силенко почав говорити і іншим поетам, в колі яких він знаходився, що «українцям потрібна віра в Дажбога» (Наука РУНВіри, с.171-172).

За часів Великої Відчизняної Війни він виїхав до Німеччини, а пізніше перебував в Парижі, Канаді та Америці.

Перша громада вірних РУНВіри була зареєстрована у Чікаго (Іллінойс) 3 грудня 1966 р. Наступні кроки — реєстрації громад у Аллентауні (Пенсильванія) 1970 р., у Атлантик Сіті (Нью Джерсі) 1971 р., у Нью-Йорку (біля якого був побудований Соборний Храм-Святиня Матері України) і Монреалі (Квебек) 1973 р., у Гемільтоні (Онтаріо) 1975 р., у Торонто (Онтаріо) 1979 р. Статут Громади Вірних РУНВіри у Києві вперше був зареєстрований 17 вересня 1991 р. Нині в Україні існує близько 40 громад у Києві, Дніпропетровську, Полтаві, Донецьку, Львові, Одесі, Харкові, Житомирі та в інших містах країни. В 1992 році Рада у справах Релігії при Кабінеті Міністрів України зареєструвала Рідну Віру як Церкву на всю територію України. Громади РУНВіри існують також у Канаді, США, Австралії, Англії, Німеччині, Новій Зеландії та в інших країнах де є українська діаспора.

28-29 жовтня 2000 року у Вінниці відбувся з’їзд, який прийняв рішення про створення Всеукраїнського релігійного об’єднання (РУНВіри) — Собор Рідної Української Віри. Того ж року у Вінниці був зареєстрований її Духовний центр (http://www.vin.com.ua/people/religion/runvira/indexuk.htm).

ДОКТРИНИ
БОГ
Існує єдиний Бог — Дажбог і крім Дажбога немає бога. В розумінні Силенко «Бог безособовий, Бог — Вічна Всюдисуща світла Сила, без Якої не може існувати несвідоме і свідоме буття» (Мага Віра, с.1018). Також Дажбог — це «Свідомість Світу, Світло, Безмежність, Гравітація, Вічність, Рух, Дія, Енергія несвідомого і свідомого Буття» (Л. Силенко. Переоцінка Духовної Вартости, с.19).

РУНВіра проголошує себе як абсолютно монотеїстична релігія. Проповідується, що є лише один Бог і Він є той самий в усіх народів. Єдину різницю складає те, що кожен народ називає Його по-різному: «В Індусів — Брагма, в Жидів — Саваот, в Арабів — Аллах, в Українців — Дажбог» (Переоцінка Духовної Вартости, с.83).

Відносно цього існує також вчення, що кожен народ повинен мати свою рідну віру, своє рідне розуміння Бога (котре їм дає Бог), свій окремий шлях до Бога і в кожного народу – власний шлях. «Бог незмінний» каже він, «змінні є тільки поняття про Бога» (Мага Віра, с.1143).

Силенко стверджує, що віра в Дажбога призначена лише для українців, вона не втручається в життя інших народів і «не призначена на експорт» (Наука РУНВіри, с.43). «Рідна віра — рідна, а чужа віра — чужа, рідне розуміння Бога — рідне, а чуже розуміння Бога — чуже» (Мага Віра, с.1017). «Розумій і люби Господа по-рідному, не поклоняйся чужеземним поняттям Бога», — закликає Лев Силенко (Мага Віра, с.8).

Щодо створення Світу, вчитель Силенко вважає, що Світ не мав початку і не матиме кінця. Він не був ніким створений, тобто Автор і Творець в данному випадку відсутній. «Світ — це вічне самотворіння і в цьому затаєна вічна його молодість» (Мага Віра, с.1142). Цікаво зазначити, що за словами Силенка Світ був створений самим Світом; але міркуючи таким чином, ми потрапляємо в замкнуте коло, з якого навряд чи є вихід.

СВЯТЕ ПИСЬМО
1979 року (10.979 року Дажбожого) вийшов твір Леоніда Силенка «Мага Віра» (слово «Мага» походить з санскриту і має значення «велика», «могутня»). В Україні він вперше був надрукований видавництвом «Чорний ліс» у 1997 р. Ця праця вважається рунвістами своїм Святим Письмом, Великим Світлом Волі. Книга розрахована на широке коло читачів. Претендує бути українською Біблією та настільною книгою для кожного українця. У ній висвітлюються погляди Л. Силенка щодо віри, науки, філософії та історії. Проте вона наголошує: «Читаючи Мага Віру, бери з неї все, що миле душі твоїй. Немиле — обминай» (Мага Віра, с.1135). Важливими публікаціями є також «Святе Вчення» та «Наука РУНВіри».

ОДКРОВЕННЯ
Напочатку Л. Силенко був учнем В. Шаяна, основоположника Відродження Української Рідної Віри, прийняв від нього нове ім’я Орлигори та був посвячений у Лицарі створеного В. Шаяном «Ордену Бога Сонця». Але пізніше він заявив, що отримав нове одкровення про Бога і наче б то реформував старі уявлення, яких дотримувався В. Шаян. Силенко писав: «Осінила мене благодать Божа, і я з волі Божої звістив нове розуміння Бога» (Наука РУНВіри, с.246). Ця заява викликала «доктринальний» розкол у стані Відродження Української Рідної Віри, у результаті чого з’явилась Церква Вірних Рідної Української Віри (РУНВіра). РУНВіра проголошується як нова монотеїстична релігія, святе богоодкровення, звіщене Пророком Силенком, Посланником Господа Всеправедного, Милосердного і Єдиносущного. Послідовники Силенка називають його Реформатором та рідним Пророком, якого вони нарешті дочекалися.

Силенко стверджує, що саме людина є творцем віри, моралі та понять про Бога. Він вважає, що ті релігії які існують в світі, були створені людьми для їхніх духовних потреб. «Я не піднімаю на глум віру Батьків рідних... Я з Божого благословення по-новому осмислив її (реформував)» (Переоцінка Духовної Вартости, с.18). «Я творець — основоположник нових понять Віри — Рідної Української Національної Віри, і тому й кажуть люди: віра Силенкова» (Мага Віра, с.1141).

Стосовно юдео-християнського Богоодкровення всьому світу через Біблію, догмати РУНВіри проголошують, що Біблія призначеня тільки для еврейської нації, в ній немає нічого корисного для українського народу — це суто еврейський шлях. «Біблія — жидівський твір, створений жидами для жидівських духовних справ. І ніхто в світі нас не переконає, що в Біблії говориться про справи Українського Народу на користь Українського Народу» (Мага Віра, с.998).

ІНШІ ДОКТРИНИ
ДОЗВІЛ ВІЛЬНОГО РОЗЛУЧЕННЯ
Лев Силенко намагаючись бути експертом в справах сім’ї та подружнього життя дає настанови своїм прихильцям в плані дозволу вільного розлучення. Він пише: «Подружнє життя — об’єднання добровільне. Ті, які добровільно зійшлися, мають право добровільно розійтися» (Мага Віра, с.1128).

ВОРОГИ РУНВІРИ НЕ ПОВИННІ ЗНАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО НЕЇ
«У нас є мета — ми прагнемо знати про ворогів нашої Вітчизни все — скільки їх, хто є їхнім провідником, які в них методи борні, і що вони плянують робити, щоб нас на нашій землі поневолити» (Мага Віра, с.985). «На Священній Годині Самопізнання (так називаються зібрання церкви — прим. ЦАД) нам треба вивчати ті методи, які ворог вживає, щоб нас роз’єднувати і робити нас рабами» (Мага Віра, с.980). «Вороги наші не повинні знати, скільки нас є, і які в нас фонди, та які в нас методи оборони і які в нас плани» (Мага Віра, с.985). «Ми, рунвісти, повинні інтереси РУНВіри ставити на перше місце, а інтереси особисті — на друге» (Мага Віра, с.1015).

ВЧЕННЯ ПРО ГРІХ, ПОКАРАННЯ ТА СМЕРТЬ
Вкупі це вчення порівняно з точкою зору історичного християнства частково запозичене, частково перекручене, але більшою мірою протирічить йому.

«Гріх є там, де є торгівля совістю, любов’ю, волею, переконаннями… Пекло є в душі тієї людини, яка здійснює гріх» (Мага Віра, с. 1095). «Дажбог віруючих не карає. Той, хто забув про Дажбога, сам себе карає» (Мага Віра, с.1144).

«Українець, сповідуючий віру в Єдиносущного Господа Дажбога, навіки спочивши, відходить у Царство Духа Предків» (Наука РУНВіри, с.236).

ІСУС — ДОРОГА, ПРАВДА І ЖИТТЯ ЛИШЕ ДЛЯ ТИХ, ХТО ВІРИТЬ У ЦЕ
«Для 72 відсотків Людства, які не є Християнами, Ісус не є дорога, правда і життя. У Мусульман, Жидів, Японців… є своя дорога, своя правда і свої розуміння Бога, і вони люблені Богом» (Переоцінка Духовної Вартости, с.86).

БІБЛІЙСЬКА ВІДПОВІДЬ
Церква РУНВіри бажаючи бути божественним провідником українського народу в справах релігії та віровчення по своїй суті являється тим, що закриває йому шлях до взаємин з Господом і примирення з Ним через Ісуса Христа.

БОГ
У розумінні Силенка, Бог постає наче та людина на маскараді, змінюючи маски. Для одного народу Він — один, для другого — інший. Для одного народу Він дає один шлях, іншей же кличе йти іншою дорогою. В цьому твердженні лідер цієї Церкви протирічить не тільки логіці здорового глузду, але й самому собі. Якщо Бог Один і незмінний, а змінні лише поняття про Нього, то немає суттевої різниці яким чином Йому служити, вірити та поклонятися. На противагу цьому Біблія твердо і незмінно проголошує одну істину: «Один Господь, одна віра, одне хрищення» (Єф. 4:5) і поняття про Нього не можуть бути змінними в залежності від нації та країни.

Бог Біблії — це не є абстракція, як Свідомість Світу чи фізичні явища (як Рух, Дія, Енергія). Бог відкриває людині свою сутність через численні Свої Імена: Саваот (Господь сил), Егова Рафа (Господь цілитель), Авва (Батько) і т. д. Писання відкриває нам Бога не як безособового Бога, а як Бога живого, що може чути, бачити, співчувати, любити, нагороджувати, судити та відповідати на прохання, Бога, Який створив небо та землю (1 Ів. 4:8; Вих. 34:6; Буття 1:1; Єрем. 32:17).

ДОЗВІЛ ВІЛЬНОГО РОЗЛУЧЕННЯ
Шлюб — це особливі стосунки між чоловіком та жінкою, які довірили себе один одному, та склали завіт на все життя (Бут. 2:24; Мал. 2:14; Мтф. 19:4-6). На питання фарисеїв: «Коли розлучення дозволено?», Ісус відповідає, що розлучення було недозволеним завжди (Мтф. 19:3-6). Але через жестокосердя чоловіків, Мойсеєм цей дозвіл було дано, щоб захистити розлучену жінку (Повтор. 24:1-4). Інший випадок, коли один з партнерів у шлюбі вчинив перелюб. У цій ситуації, подружня невірність руйнує завіт, складений подружжям, і, таким чином, дозволяє формально зупинити стосунки, які вже розірвані (Мтф. 5:31-32).

БІБЛІЯ — ЛИШЕ ДЛЯ ЕВРЕЇВ
Ніде в Біблії не говориться, що Біблія призначена лише для євреїв, але в усьому Писанні ми бачимо, що Бог був зацікавлений у тому, щоб євреї ділилися своєю вірою і Словом Божим з іншими народами. Історія пророка Йони в Старому Заповіті та «язичницького» апостола Павла в Новому, є незаперечними свідченнями того. Перед самим вознесінням Сам Господь сказав учням: «Ідіть по цілому світові, та кожному створінню Євангелію проповідуйте!» (Мрк. 16:15), а також (Мтф. 28:19) «Тож ідіть, і навчіть всі народи, христячи їх в Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, навчаючи їх зберігати все те, що Я вам заповів. І ото, Я перебуватиму з вами повсякденно аж до кінця віку!» В своєму спасінні та об’явленні людям Бог ніколи і ніде не ставив обмежень, але Він бажає щоб Його Слово було проповідуване від Ерусалиму, Самарії та аж до краю землі.

ІСУС — ДОРОГА, ПРАВДА І ЖИТТЯ ЛИШЕ ДЛЯ ТИХ, ХТО ВІРИТЬ У ЦЕ
Так, цілком справедливе твердження. Ісус — дорога, правда і життя лише для тих, хто вірить у це, але необхідно додати, що єдина і справжня дорога до Бога — лише Ісус. Також необхідно сказати, що не наша віра робить Ісуса дорогою, правдою та життям, а Він Самий і є ними. В місці, яке цитується Леонідом Силенком потрібно читати далі: « До Отця не приходить ніхто, якщо не через Мене» (Ів. 14:6). В іншому місці Писання сказано, що якщо людина відрікається від Христа, тобто не йде тією дорогою, що зветься Ісус, то вона відрікається і від Бога. «Кожен, хто відрікається Сина, не має Отця; хто визнає Сина, той має Отця» (І Ів. 2:23). Постають два запитання: «В якому напрямку рухаються 72 відстотки Людства, що не є Християнами і як вони можуть прийти до Бога, коли вони зрікаються Його?».

ВИСНОВОК
Біблія закликає нас випробовувати духів, чи від Бога вони — «не кожному духові вірте, але випробовуйте духів, чи від Бога вони, бо неправдивих пророків багато з’явилося в світ» (1 Ів. 4:1), та не захоплюватися вченнями людськими — «стережіться, щоб ніхто вас не звів філософією та марною оманою за переданням людським, за стихіями світу, а не за Христом» (Кол. 2:8). Після аналізування вчення цієї релігійної групи з християнської точки зору, стає абсолютно очевидним, що вона не має ніяких підстав називатися правдивою, але, навпаки, є сліпим провідником у релігійних питаннях.

Через свої вчення Л.Силенко намагаючись зібрати український народ навколо однієї «рідної», релігійної ідеї, натомість повертає нас хоча і в «косметично» реформоване, але язичницьке минуле. У минуле, де людина молилася до бога, що її не бачив і не чув, і нічим допомогти не міг. Ця релігія, по своїй суті будучи людською філософією, робить людину безнадійною в цьому житті і позбавляє її надії на життя вічне з Господом Ісусом Христом, Котрий це життя і дає.

 

Важлива нотатка

Той факт, що на цьому сайті міститься інформація про ту чи іншу групи означає лише те, що ми маємо саме богословську незгоду. Цим ми не висловлюємо свою думку про шкідливість групи із соціологічної або психологічної точки зору, окрім тих випадків, коли про це зазначено прямо.